Zużycie energii elektrycznej w 2016 roku zmniejsza się

Zużycie energii elektrycznej w 2016 roku zmniejsza się

Trudny czas dla polskiej energetyki odbija się na zużyciu energii elektrycznej. W sumie w na przestrzenie sierpień 2015 i sierpień 2016 spożyto 325 miliardów kWh a to po prawie 2 proc. mniej niż analizując 2014 z 2015. Co gorsza, zamykane mają być kolejne elektrownie. To nie spadek konsumpcji jest powodem, bo energii brakuje. Przyczyną jest polityka i gospodarka. na potrzeby górnictwa sprowadza się m. in. kaloryczny węgiel z równych krajów. Dosypywanie biomasy do kotłów także odbija się na jakości energii i jej ilości.

Spadek konsumpcji na zachodzie

Część spadku konsumpcji w uogólnieniu pojawia się od strony produkcyjnej, sytuacja jest bardziej skomplikowana. Niecałe 15% prądu jest trwale importowane z innych rynków europejskich np.  (Francja, Niemcy, Republika Czeska, Szwajcaria), gdzie koszty  jest mniejszy dzięki energii jądrowej. Na zachodzie energia pochodzi  głównie ze  gaz ziemnego (63% ) oraz ” wodnej  produkcji(13%). Tam spadek spowodowany jest niższą produkcją fotowoltaiczną obecnie na poziomie 34% energii solarnej i nawet 74% energii wiatru. Łącznie te dwa źródła u nas posiadają  wagę całkowitej produkcji (mniej niż 10%).

Energia odnawialna w powijakach

Zasługa boomu w odnawialne źródła energii jest z pewnością polem do zachęt , jednak u nas raczej, nie wpłynie ona na rachunki gospodarstw domowych. Pomimo dofinansowań nie są one tak ochoczo rozchwytywane jak w innych krajach. U nas to co nazwane dofinansowaniem okazuje się zwykłym kredytem, a fakt, że trzeba go spłacić podwyższa tylko cenę na prądzie.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s