Energia dla Ziemi

Kto wie, że światło słoneczne w przestrzeni kosmicznej to 1347 natężenia, watów na metr kwadratowy. Oznacza to, że jest ono o 30% więcej intensywne niż to na powierzchni, dlatego jest dobrym źródłem energii elektrycznej. Atutem dodatkowym jest to można wykorzystać je przez cały rok. Co za tym się kryje, trwają praca aby zbudować kosmiczną stację elektryczną.

Nie ma ona przybrać formy dużych platform o wadze dziesiątek tysięcy ton, zamiast tego ma to być cienka konstrukcja z elastycznymi panelami słonecznymi, o grubości 12 mikronów. Takie płótno powinno się zmieścić w kapsule, ma być stabilne, będzie ono na zasadzie takiej jak panele pozyskiwać energię. Następnie Satelita, zaopatrzony w baterię słoneczną i urządzeniem laserowym, przekaże energię do powiązanego z nim aemstatu. Pozostaje jedynie pytanie o ceny energii tak pozyskiwanej.

Kable elektryczne

Czy to oznacza, że z kosmosu na Ziemię mają spadać kable elektryczne, które będą transportować energię. Otóż nie powiązane urządzenia mają energię w postaci wiązki laserowej lub mikrofal przesyłać do Ziemi. Obecne próby pokazują, że przez nasze włókno o średnicy 200 mikronów, czyli o grubości brzytwy, przekazuje się 50 kilowatów energii.

Płachta czy lustra

Jeśli w Kosmosie żyją inne istoty, to wkrótce będą mogły oglądać się w lustrach, bowiem inni naukowcy chcą wystrzelenia dziesiątek tysięcy lekkich modułów w przestrzeń kosmiczną. Maja one utworzyć coś na kształt dzwonu, z dużą ilością cienkowarstwowych luster, i zbierać energię niczym panele słoneczne. Tak zebrana energia ma trafić na Ziemię za pomocą mikrofal, zapewniając nieograniczoną, czystą energię. Pomimo tego, że energia będzie musiała pokonać wszystkie warstwy atmosfery to i tak odbiór będzie kształtował się między 200-250 W/m2 – około 20-25% intensywności Słońca w połowie dnia na równiku.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s