Coraz więcej sprzedawców energii

Rynek  (nie)zmonopolizowany

W Polsce aby sprzedawać energię odbiorcom końcowym należy legitymować  się koncesją na sprzedaż. Otrzymują ją spółki, które wystąpią z wnioskiem do Prezesa Urzędu Regulacji i Energetyki. Na poziomie centralnym to właśnie temu organowi powierzono pieczę nad tym, co dzieje się na rynku energii.

O koncesję starać mogą się podmioty które spełnią przesłanki opisane w ustawie. Ważnym punktem jest badanie relacji sprzedawcy z dystrybutorami i wytwórcami. Głównie rozważania opierają się na próbie ustalania zakresu obowiązków jakie spełniać ma przyszły koncesjonariusz, przybierają one obowiązki finansowe, dobrze zaplecze informacyjno-techniczne jak i sprawną kadrę.

Sprzedawcy energii

Obecnie ponad 160 podmiotów może sprzedawać energię elektryczną, są to podmioty działające na terenie całego kraju jak i jedynie na pewnym jego terytorium. Rejonalizacja dotyczy głównie dużych przedsiębiorstw, które sprzedają energię jednemu podmiotowi, z którym są związane strukturą organizacyjno-prawną.

W ostatnich latach gdy pojawiła się możliwość zmiany sprzedawcy energii, coraz to więcej podmiotów stara się o koncesję. Obecnie poza sprzedawcami energii działającymi jedynie w tym sektorze, obrotem energii zajmują się też dostawcy usług telekomunikacyjnych i telewizyjnych. Chociaż podmiotów jest aż tyle, zmiana sprzedawcy nie jest popularna w naszym kraju. W porównaniu z sąsiadami z zachodu gdzie ponad pół miliona odbiorców wykonuje migrację energetyczne, to u nas od 2007 całość zmian nie przekroczyła pół miliona. Ostatnio pojawiły się też informacje, że prąd sprzedawać chce także firma Apple znana z technologii informatycznych. Wynika to z tego, że do swojej działalności Apple wykorzystuje energię, którą sam wytwarza. Farmy słoneczne czynią potentata prawie całkowicie niezależną od innych dostawców. Nadmiar energii ma być sprzedawany odbiorcą końcowym, chociaż w naszym kraju Apple szybko nie zagości to ciekawi mnie jakie ceny energii zaproponuje.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s