Oszczędzanie energii elektrycznej

Pojawia się mnóstwo pytań o to jak firmy i gospodarstwa domowe mogą obniżyć koszty energię bez zakłócania swojej dotychczasowej pracy. Dla niektórych organizacji, to jest pytanie za milion dolarów. Kierownictwo chce oszczędzać energię, bo niższe koszty mediów, to nie tylko pomóc środowisku, ale zwiększyć zyski. Jedynym problemem jest to, że nie są oni w stanie poświęcić efektywności przedsiębiorstwa. Czy może im się to udać?

Efektywność energetyczna, a oszczędzanie

Pojęcia te nie są synonimami i nie mogą być jako takie postrzegane. Mówiąc o oszczędzaniu energii możemy dodatkowo dążyć do efektywności energetycznej. Może wydawać się to trudne, gdyż efektywność wymaga utrzymania tego samego poziomu wydajności, przy wykorzystaniu ułamek energii. Mówiąc inaczej, efektem ma być taki sam produkt końcowy ale, do jego powstania mamy wykorzystać mniej energii elektrycznej niż zwykle. Oto cztery sposoby, aby sprawdzić czy to działa.

Światło, można je ograniczyć

Czy pracujesz w budynku biurowym, magazynie  lub domu opieki, ograniczanie wydatków na energii elektrycznej wykorzystywaną do oświetlenia jest zawsze prostym sposobem na wprowadzenie oszczędności. Rozpocznij od wyłączanie światła w obszarach niezamieszkanych, a nawet zainstalowania czujników ruchu w obszarach o małym natężeniu ruchu. Jeżeli pracownicy bądź domownicy pracują na dziennej zmianie,  warto otworzyć żaluzje i skorzystać z naturalnego światła. Zmiana mocy oświetlenia także daje efekty, jednak do wyboru żarówek należy się przygotować.

Ogrzewanie minus 2 stopnie

Dla większości obiektów najwięcej zużywanej energii idzie na ogrzewanie i chłodzenie. Prosty sposób, to odcięcie ciepła na obszarach niezamieszkałych, takich jak magazyny, może to pomóc zaoszczędzić na rachunkach za energię. Tylko należy pamiętać, aby zamknąć drzwi do danego miejsca, aby ciepło się tam nie przedostawało. Obniżenie termostatu o kilka stopni to dobre rozwiązanie, zarówno da ogrzewania jak i chłodzenia. Mieszkańcy bloków, aby oszczędzać uciekają się do takich zachowań jak zakręcania wszystkich grzejników poza jednym. Działanie takie faktycznie się sprawdza.

Odłącz, inaczej nie zaoszczędzisz

Wampiry energetyczne czają się za każdym rogiem. Nawet, jeśli są one prowizorycznie wyłączone, wiele urządzeń elektronicznych nadal konsumuje energię, będąc na czuwaniu. Komputery, stacje ładowania, a nawet niektóre maszyny produkcyjne czerpią energii, gdy nie są w faktycznym użyciu. Rozwiązaniem jest odłączyć wszystko pod koniec dnia. Najlepiej robić to za pomocą listwy zasilającej, który ma zdolność do cięcia zasilanie dla wszystkich podłączonych do niej urządzeń w jednym czasie.

Wyrycie usterek

Zapraszamy do zapoznania się z instalacją elektryczną, prawidłowo funkcjonująca nie będzie pobierać dodatkowych kilowatów energii. Jeśli nabyłeś budynek, w którym prowadzisz działalność, nie wiesz kto odpowiedzialny był za instalację, jak została ona wykonana i czy użyte przewody nie są uszkodzone. Wykonanie audytu czy kompensacji mocy biernej może przynieść korzyści większe niż oczekiwane, chociaż przeprowadzenie takich badań to początkowy koszt.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s