Mity i fakty na temat źródeł światła LED

Na różnych stronach internetowych, podaje się wiele faktów, które czasem nie podają najlepszych właściwości produktów, które opisują. Często, również ich autorzy prawdopodobnie nie są specjalistami w tej dziedzinie, ponieważ niektóre stwierdzenia są sprzeczne z prawami fizyki. Dlatego tutaj, postaram się przedstawić niektóre z mitów na temat źródeł światła LED, postaram się zachować obiektywizm i rzetelność.

Źródła LED są zbyt drogie i nie warto ich kupować

LED jest przeciwieństwem, bo w porównaniu z żarówką można zaoszczędzić do 80% zużycia energii, a w przypadku niektórych rodzajów żarówek LED jest to, nawet do 93%. By odnotować zwrot z inwestycji droższych diod LED należy brać po uwagę liczbę dni w roku, gdy światła są włączone i oczywiście, a przede wszystkim cenę energii elektrycznej i cenę samej żarówki.

Biorąc pod uwagę, że powyższe zmienne mogą znacznie różnić się w zależności od pomieszczenia, taryfy, sprzedawcy energii, co pomaga obliczyć roczne oszczędności energii elektrycznej i zwrot z inwestycji.

Oczywiste jest, że zwrot pieniędzy jest tym krótszy, im dłużej korzystamy ze źródłem światła LED a energia elektryczna nie drożeje. Dokonując zmian, nie możemy mieć pewności, że w przyszłości nie czeka na nas drastyczna obniżki cen, wręcz przeciwnie, ceny energii dla odbiorców rosną. Trudno jest przewidzieć trendy w cenach energii, ale jeśli to dotyczy dystrybucji i promocji odnawialnych źródeł energii, może być ze względu na znane problemy w systemie przesyłowym oraz elektrownie fotowoltaiczne spodziewać znacznego wzrostu cen. Z tego punktu widzenia, to inwestowanie w oświetleniu LED wydaje się być z korzyścią dla przyszłości.

W przypadku lamp LED światła mają zmniejsza intensywność

Nie jest prawdą, że luminancji LED żarówki maleje. Do fizycznych właściwości diod stosuje się zasadę chipów LED w dzisiejszych czasach, można spodziewać się stopniowego spadku jasności tych podstawowych elementów źródeł światła LED. Ale dzisiejsza nowoczesna technologia chipów LED renomowanych producentów – zwykle daje najlepsze efekty, chipsy Epistar, Samsung i Cree – to czołowi producenci, mamy pewność, że wybieramy oświetlenie z niewielki krzywą spadkową co do intensywności.

Długość życia LED

Biorąc pod uwagę, że ten parametr, to budzi on największą nieufność potencjalnych klientów przy podejmowaniu decyzji o inwestycji w oświetlenie LED. Postaram się ograniczyć jedynie do kilku ważnych faktów. Jest to niestety prawda, że ​​wielu znanych producentów, aby pokazać swoje produkty w tym parametrze podaje wiele mylących informacji w celu uwypukleniu wyjątkowość ich produktu.

Trwałość należy rozumieć, jako wartość statystyczną, mierzoną w wielu próbkach, a zatem nie jest prawdą, że każdy produkt musi spełniać podaną wartość życia i niepowodzenie tego parametru jest zwykle powodem do reklamacji. Parametr musi być umieszczony na opakowaniu, podawany jest w godzinach. Wszelkie inne informacje, takie jak 25 lat, jakości, są całkowicie mylące, ponieważ życie LED ocenia się w liczbach godzin pracy. Dla renomowanych producentów, parametr ten jest określany przez B50L70.

W przemyśle LED trwałość to konsensus układu technicznego z innymi czynnikami. W optymalnych warunkach pracy zachodzi z wysoką jakością świecenie diody, tłumienia około 30% przy 50 000 godzin (rzeczywista jakość życia LED wynosi znacznie dłużej, około 80000 godzin), a po LED lekka produkcja spadnie poniżej 30%, wydajność źródła światła uznaje się za niezadowalające .. także jest uważany za próg fakt, że pierwotna ilość światła LED nie 50% zasobów.

Z tej wypowiedzi wynika powszechne błędna interpretacja życia opraw LED 50000 godzin lub więcej. Jednak prawdą jest, że dioda LED składa się z różnych składników, których życie może być niższe.

W praktyce każda oprawa LED zawiera zarówno znane już diody elektroluminescencyjne (LED) oraz szereg podzespołów elektronicznych (zasilanie i obecnych stabilizacja), ogólnie znane, jako dysk źródłowy. Te podzespoły mają żywotność znacznie niższy niż żywotność LED chipów. Trwałość elementów jest ograniczona, mimo stosowania najlepszych, jakości komponentów, odparowanie kondensatora elektrolitycznego wewnątrz jednostki źródłowej. Żywotność jest wiec bardzo zależna od temperatury pracy, odpowiednio dobranych składników/podzespołów/materiałów. Według norm dotyczących źródeł światła może być większa niż temperatura kondensatora 105 ° C – wartość ta jest mierzona w certyfikacji. Ta temperatura jest już bliski wartości granicznej kondensatorów elektrolitycznych wysokotemperaturowych. Jest, zatem oczywiste, że o ile nie jest to przełom w tej całej branży technologicznej, istnieje jedynie możliwość obniżenia temperatury pracy poprzez krótszy czas pracy żarówki. Dlatego wysokiej, jakości oprawy LED posiadają również czynnik chłodzący którego głównym zadaniem jest odprowadzenie ciepła i ochrona wrażliwych elementów.

Ze względu na montaż źródła LED przy zachodzi konieczność wymiany całej oprawy

Zmiana całej oprawy nie zachodzi zdecydowanej większości przypadków jest konieczna jest jeśli dana lampa ma gniazdo takiego typu, jakiej nie posiada LED. Dla wygody produkowane są gniazda (E27, E14, itd.)

Włączanie i wyłączanie skraca żywotność

UPSIDE ta właściwość jest absolutną zaletą źródeł światła LED. Obecne typy źródeł światła LED są zwykle testowane na 500.000 h w tym można je wyłączać, dzięki czemu nadają się do normalnego użytku w domach i obszarów handlowych lub przemysłowych.

Diodom wolno pracować z pełną mocą

Prawdziwe źródło światła LED świeci na 100% natychmiast, bez żadnych opóźnień po włączeniu. Co jest ich niewątpliwą przewagę nad wydajnością inny lamp, które rozpoczynają się przy 100% wydajności można zazwyczaj trwa co najmniej 30 sekund.

Źródła światła LED nie są ogrzewane

Błąd! Źródła światła LED są ogrzewane, choć nie tak ekstremalne jak włókna żarówki i niektóre modele LED żarówek można trzymać w dłoni podczas świecenia. Jest to jedna z najczęstszych mitów, ale jest to kwestia, która jest bezpośrednio związana z żarówkami LED i ich podzespołami życiowymi, takimi jak SMD i DIP chipy. Metody chłodzenia mają wpływ na spełnianie norm jakościowych żarówek.

W żarówkach LED są substancje trujące

Nie lampy LED nie zawierają żadnych substancji toksycznych i mogą być poddane recyklingowi w konwencjonalny sposób, jaki tyczy się standardowych urządzeń elektrycznych.

Diody LED świecą tylko zimnym białym światłem

Nie, dzisiejsze nowoczesne źródła światła LED produkowane są tak, aby kolor światła odpowiadał użytkownikowi. Tak, więc, podobnie jak w przypadku innych żarówek występują one: 2700 kelwinów (ciepłe światło białe w kolorze podobnym do żarówki) nad 4000-5000 Kelvin (dzienne światło), aż do 6000 do 6500 Kelvina (zimna biel).

Diody były w powszechnym użyciu przez ponad dekadę, oświetlając wszystko od sygnalizacji świetlnej po ekrany telefonów komórkowych poprzez komputery i telewizory. Wszystko  ze względu na ich bardzo niskie zużycie energii, niekoniecznie na żywotność i wysokiej jakości światła.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s