System przesyłania energii elektrycznej

Zasadniczo istnieją dwa systemy za pomocą, których można transportować energię elektryczną. Pierwszym jest wysokie napięcie DC system transmisji elektrycznej. Drugim wysokie napięcie AC elektrycznego systemu przesyłowego. Istnieją pewne zalety korzystania z transmisji DC. System potrzebuje tylko dwa przewodnika, które są wymagane dla przesyłowego systemu prądu stałego.

System przesyłu

Ponadto możliwe jest korzystanie tylko z jednego przewodu systemu transmisji DC, jeżeli ziemia jest wykorzystywany jako droga powrotna systemu. Potencjalny nacisk na izolatorze systemu przesyłowego prądu stałego wynosi około 70% z tego samego napięcia systemu przesyłowego AC. Stąd mniejsze koszty izolacji zaangażowana w system przesyłowy prądu stałego. Indukcyjność, pojemność, przesunięcie fazowe i inne problemy mogą być wyeliminowane w systemie DC. Nawet uwzględniając te zalety w systemie stałym, na ogół energia elektryczna jest przenoszona przez trzy układ transmisji AC. Napięciem przemiennym można łatwo stymulować w górę i w dół, co nie jest możliwe w systemie przesyłowym DC.

Konserwacja AC podstacji jest dość prosta i oszczędne w porównaniu z pracą przy systemie DC. System przekształca prąd stały AC na za pomocą silnika, falownika czy generatora na prąd zmienny DC. Ale system przesyłowy AC ma pewne wady, tak jak ja wielkość przewodu używanego w systemie AC jest znacznie wyższa niż w przypadku DC. Inna jest reaktancja linii, która wpływa na regulację napięcia i na końcową moc elektryczną w systemie przesyłowym. Budowa sieciowego zasilania elektrycznego sieci przesyłowej jest bardziej skomplikowana. Wymagana jest prawidłowa synchronizacja wzajemnie łączących się dwóch lub więcej linii przesyłowych, synchronizacja ta może być całkowicie pominięta w systemie przesyłowym DC.

DC – direct current, prąd stały

AC – alternating current, prąd zmienny

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s