Jak oszczędzać na energii elektrycznej użytkując lodówkę

Istnieją praktyczne zasady obsługi urządzenia, które możemy wdrożyć w celu zaoszczędzenia energii pobieranej przez lodówki. Takie sztuczki warto zastosować począwszy od zakupu odpowiedniego typu, poprzez konserwację i czyszczenie, czy codzienne użytkowanie. Przyjrzyjmy się teraz, w jaki sposób postępować aby zminimalizować zużycie w naszych lodówkach i zaoszczędzić na rachunki za media.

Podstawy zakupu lodówki no frost czy inne?

W zakresie zakupu lodówki można wiele powiedzieć, do tego celu, trzeba się odpowiednio przygotować. Nie mówię tu o wyborze marki czy koloru obudowy, ale o tym czy ma to być model z funkcji No Frost, który jest wyposażony w wewnętrzny wentylator, mający zapobiegać tworzeniu się szronu. Chłodne powietrze krąży we wszystkich komorach, lodówka jest wyposażona w podwójny termostat, dzięki czemu można w razie potrzeby wyłączyć jedną z dwóch funkcji, chłodzenie czy mrożenie. Oczywiście nie zawsze będziemy z tego korzystać, niskie zużycie energii elektrycznej to zachowanie  odpowiednich wymiarów, jakie są dostosowane do potrzeby i liczby członków rodziny i masz innych czynników. Początkowy koszt może być nieco wyższy jeśli potem mamy korzystać z zalet oszczędzania energii. Odpowiednie funkcje, a zwłaszcza no forst, pozwala amortyzować koszty użytkowania co przełoży się na przyszłe rachunki.

Generalnie lodówka nadająca się dla czteroosobowej rodziny powinna mieć pojemność 250 litrów. Wybór wielkości nie powinien mieć przesadą, pustki w lodówce to strata pieniędzy na starcie, a podczas użytkowania odczujemy to z większą siłą. Stara lodówka może zużywać dużo energii, więc lepiej jest zastąpić taką, która ma już prawie dziesięć lat. Wiele lodówek, pokazuje pierwsze problemy w pracy po zaledwie pięciu latach, kiedy kończy się okres gwarancji.

Stała konserwacja lodówki

Istnieje również kilka małych kroków, które mogą być realizowane w celu oszczędzania energii poprzez użytkowanie lodówki. Na przykład, warto regularnie czyścić lodówkę, zwłaszcza tę bez funkcji samo odmrażania. Mróz zgromadzony na ściankach z pewnością nie pozwala zaoszczędzić energii. Dodatkowo, czynniki przyczyniające się do powstawania szronu, takie jak nadmierne otwieranie drzwi prowadzą do powstania mrozu, który następnie działa jako izolator a przez niego nadmiernie wzrasta zużycie energii. Temperatura w lodówce w rzeczywistości nie musi być utrzymana w zakresie od 5 ° do 7 ° a w zamrażarce od -15 ° C i -18 ° C. Niższe temperatury, wiążą się z większym zużyciem energii, dlatego musimy wybrać odpowiednią temperaturę gwarantującą odpowiednią konserwację żywności i będącą opłacalną

Zachowaj odpowiednią odległość lodówce

Kolejna uwaga to przestrzeń lodówki pomiędzy ścianą tak, żeby ciepło można było łatwo rozproszyć w celu uniknięcia przegrzania silnika. Zaleca się też aby postawić lodówkę z dala od źródeł ciepła kuchenka gazowa/elektryczna, słoneczne okno i grzejniki, które mogłyby mieć wpływ na prawidłowe działanie, zmuszając lodówkę do cięższej pracy, aby schłodzić wnętrze, co kosztuje więcej energii. Unikanie gwałtownego wzrostu temperatury, to zaprzestanie nieustannego i długotrwałego otwierania drzwi. Pusta lodówka też przyczynia się do zmiany temperatury, a w konsekwencji i zużycia energii.

W uzupełnieniu do wszystkich wskazówek i trików wymagana jest także analiza i regularna konserwacja urządzenia, dzięki czemu poznamy wydajność lodówki.

Dwa lub trzy razy w roku należy wykonać czyszczenie cewki jak i wytrzeć kurz z tylnej ściany, aby uwolnić wszelkie podzespoły z nagromadzonego pyłu. Pył jest główną przyczyną awarii lodówki ponieważ ruch powietrza generowany przez kondensator, sprawia, że kurz wpełznie do elementów mechanicznych co może mieć negatywny wpływ na ich funkcjonalność. Odkurzanie powinno wyć wykonywane po odłączeniu urządzenia od prądu i za pomocą okrągłej szczotki z miękkim włosiem lub odkurzacza zebrane z lodówki.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s