Etykieta energetyczna to zbiór właściwości sprzętu gospodarstwa domowego

Istnienie pojęcia efektywności energetycznej pozwala konsumentowi zdobyć  dodatkowe informacje dotyczące kosztów operacyjnych i sprzętu jak i dokonać decyzję w odpowiednim momencie zakupu sprzętu.

Istnieje siedem klas efektywności energetycznej, najskuteczniejszą jest klasa A a najmniej efektywną klasa G.

W przypadku etykiet dla urządzeń chłodniczych czy piorący, znajdują się dwa dalsze typy klasyfikacji (A ++ i + A), co odpowiada wyższym poziomie wydajności energetycznej. W sprzedaży urządzenia chłodnicze z niższych klas niż kasa D jest zabronione.

Dowiedz się, jak postępować przeglądając etykietę energetyczną?

Krok 1 – poznaj znaczenia etykiecie efektywności energetycznej. Etykieta energetyczna to nalepka informacyjna, na której można znaleźć wiele danych dot. sprzętu. Obowiązek jej umieszczania dotyczy lodówek, zamrażarek, pralek i zmywarek, kuchenek elektrycznych, a nawet lamp i żarówek.

Poza wskazaniem zużycia energii, etykieta nam świadomość ile wody pobiera urządzenie czy ile hałasu wytwarza podczas pracy.

Chociaż klasyfikacja ta ma zastosowanie do większości urządzeń, istnieją urządzenia, które nadal nie mają etykiety. Są nimi telefony czy mniejsze AGD.

Krok 2 – Zakup kontrolowany. Jeśli rozważasz zakup nowego sprzętu i jest świadomym i wymagającym konsumentem to zwracaj uwagę na:

Pobór energii ujęty na etykiecie efektywności energetycznej;

Wybierz wyposażenie odpowiedniej wielkości dla swoich potrzeb;

Zdecydować się na urządzeniach, które posiadają dodatkowe etykiety świadczące o tym, że sprzęt spełnia szereg wytycznych odnośnie ochrony środowiska.

Krok 3 – Sprawdź prawidłowe użytkowanie sprzętu. Poznaj kilka rozwiązań, które mogą pomóc zmniejszyć zużycie energii w gospodarstwie domowym:

Lodówka – Pomyśl o tym, co chcesz wyjąć przed otwarciem lodówki, odkładaj produkt w to samo miejsce. Unikaj pozostawiania drzwi otwartych dłużej niż jest to konieczne, aby temperatura wewnątrz nie wzrosła. Nie przepełniać lodówki, ale i nie pozostawiaj jej pustej, lodówka tak jak każde inne urządzenie. Nigdy nie należy umieszczać gorących potraw w lodówce. Ustaw temperaturę w zależności od zastosowania, przechowywane produkty nie muszą być zmrożone, optymalna temperatura o 7 stopni. Nie pozwól aby na ściankach zamrażarki osadził się lód.

Inne urządzenia

Jeśli to możliwe, używaj maszyn elektrycznych tylko wtedy, gdy są one konieczne, może zamiast odkurzacza wystarczy zwykła miotła? Jeżeli nie można wypełnić urządzenia np. pralki czy zmywarki, to wybierz taki program, który dopasowuje się do ½ obciążenia. Zapoznaj się z kalkulatorem mocy urządzeń by poznać ich pobór, a następnie kalkulator cen energii nich powie ci ile kosztuje się użytkowanie danego sprzętu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s