Instalacja elektryczna w domu

Budując dom sam nie wykonujesz instaluj elektrycznej gdyż wymaga to fachowej wiedzy. To właśnie instalacja elektryczna w budynkach mieszkalnych jest tą częścią, która eksploatowana jest najintensywniej i to przez całą dobę. Dlatego fachowość jej wykonania powinna być stawiana ponad cenę, co da nam poczucie bezpieczeństwa, jaki
i prawidłowości podłączenia i obsługi urządzeń znajdujących się w domu.

Prosta sprawa

Wydawać się może, że wprowadzenie kabli elektrycznych w ściany, następnie podłączenie ich pod bezpieczniki to sprawa prosta. Inna jest rzeczywistość, mały błąd może być tragiczny w skutkach. Przysłowie „elektryka prąd nie tyka” ma też ciąg dalszy, „…jak prąd go tyknie, to elektryk zniknie.” Warto o tym pamiętać i zaufać jedynie elektrykowi, legitymującemu się odpowiednimi uprawnieniami.

Uziemienie – podstawowe zabezpieczenie przeciwporażeniowe

Budynek powinien posiadać uziemienie, niezależnie czy jest on zamieszkany czy nie. Uziemienie instalacji elektrycznej to nic innego jak poprowadzenie nieizolowanego przewodu od gruntu do obwodów usytuowanych w domu. Uziomem dla budynków mieszkalnych jest to metalowe zbrojenie fundamentu, które łączy się z przewodami ochronnymi PE. Czasem dla pewności wykonuje się uziemienie dodatkowe, potrzebne są do tego metalowe pręty, rury, blachy czy taśmy. Stare budynki posiadają uziemienie gruntowe, zwane też potocznie zerowaniem. Jedną żyłę instalacyjną podłącza się do kołka uziemiającego jednym końcem a następnym do zacisku przewodu neutralnego. Nawet takie prowizoryczne uziemienie przeciwdziała przebiciu prądu i pożarowi.

Obwody bez przeciążeń

Instalacja składa się z pewnych elementów, jednym z nich są wyłączniki nadprądowe. Mają one przeciwdziałać przeciążeniu obwodów elektrycznych. Znane są pod nazwą bezpieczników. Odcinają prąd w obwodzie elektrycznym kiedy dochodzi do przeciążenia przewodu a także w przypadku wystąpienia zwarcia. Chronią więc instalację przed jej zapaleniem. Bezpieczniki są też dodatkiem do gniazd wtykowych, w których korzysta się najczęściej z tych 16 A. Nieco niższej mocy stosowane są dla oświetlenia – 10 A. Pierwszym punktem zanim zaczniemy pracę nad instalacją jest jej rozplanowanie. Na tym etapie trzeba też uwzględnić ilość bezpieczników, zasadą jest, że nie wolno podpinać więcej niż 10 gniazd wtykowych oraz 20 punktów świetlnych pod jeden bezpiecznik. W domu jednorodzinnym powinno wyszczególnić się kilka obwodów jednofazowych każdy z nich nie powinien zostać obciążony mocą większą niż 2 kW. W przypadku tylko jednego obwodu w całym domu równa się to sytuacji, gdzie nie można jednocześnie korzystać ze  sprzętów o dużych mocach w tym samym czasie, bo grozi to awarii.

Planując ilość obwodów i ich charakterystykę, warto wyznaczyć obwody współpracujące ze sobą. Oznacza to, że sprzęt elektroniczny, np. stacjonarny komputer i monitor, wzmacniacz i tuner, itp. powinien być podłączony do tego samego obwodu. Oświetlenie dolne i górne w przypadku domu piętrowego to kolejne dwa obwody, podobnie jest z ogrzewaniem i klimatyzacją.

Dobrze dobrane przewody elektryczne

Przepisy, wiedza i doświadczenie powinny być wyznacznikiem w doborze przewodów, a bywa, że inwestor wybiera okablowanie najtańsze. Lepiej oszczędzać w późniejszym okresie, oszczędzanie energii nie jest prostą sprawą, tylko trudnym procesem. Okablowanie dostępne jest w wielu wariantach, różnica polega na ilości żył jak i wielkości przekrojów.  Droższe są też kable podwójnie izolowane. Najczęściej wybierane są przewody trzy żyłowe o przekroju 2,5 mm² (3×2,5), a w przypadku okablowania oświetleniowego wykonuje się natomiast przy użyciu przewodów trzy lub czterożyłowych o przekroju 1,5 mm² (3x 1,5 lub 4×1,5).

Dobre nawyki użytkowników

Nowe instalacje elektryczne projektuje się coraz częściej w taki sposób, aby nie zagrażały nawet mniej ostrożnym użytkownikom. W powyższym celu stosuje się automatyczne wyłączniki nadmiarowoprądowe i różnicowoprądowe, które umożliwiają bezpieczne

O instalację trzeba dbać

  1. Dlatego należy przestrzegać pewnych zachowań:
  2. Nie wolno wyszarpywać przewodów zasilających z gniazd jak i wtyczek urządzeń.
  3. Sprzęty użytkujemy tylko zgodnie z ich przeznaczeniem.
  4. Wyrzucić urządzenia, które mają uszkodzony kabel lub wtyczkę.
  5. Przestrzegać zasad bezpieczeństwa w przypadku eksploatacji elektrycznych grzejników.
  6. Zachować ostrożność w przypadku korzystania z urządzeń w okolicach wody.
  7. Nie wykonywać samodzielnych przeróbek i wprowadzania własnych innowacji do istniejących instalacji elektrycznych.

Kiedy konieczna jest modernizacja instalacji elektrycznej

Przepisy mówią, że instalacja powinna być modernizowana co 10 lat. Jednak naprawy należy dokonywać zawsze kiedy pojawiają się spięcia czy notoryczne wysiadają bezpieczniki. Wówczas mamy do czynienia z przeciążeniem instalacji, za dużo urządzeń podłączonych jest do jednego obwodu, albo bezpieczniki są słabej jakości. Remont pomieszczeń zwykle jest okazją do powstania nowych gniazd, jednak takie działania mogą osłabiać instalację, gdyż konieczne jest przerwanie okablowania i prowizoryczne jego łatanie, zwykle taśmą izolującą.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s