Rodzaje gniazd i wtyczek elektrycznych

Bez względu na to w jakiej części świata jesteśmy zawsze chcemy mieć dostęp do energii, co kiedy nie mamy adaptera a rodzaj gniazdka nic nam nie mówi? Rodzaje gniazdek elektrycznych, poznaj je zanim pojedziesz w podróż.

Typ A, ma postać pary kołków płaskich. Tak wygląda nowsza wersja. W niektórych wtyczkach można również spotkać się z jednym ostrzem obróconym o 90˚. Wtyki tego typu są stosowane w USA i Kanadzie.

gniazdo A

Gniazdo typu B – wtyczka typu B jest bardzo podobny do typu A, ale dodatkowo zawiera bolec uziemienia o wielkości 4,8 mm. Uziemienie może mieć kształt okrągły lub w kształcie litery U. Dwa kołki płaskie są najczęściej tego samego rozmiaru, ale czasami można spotkać się z innym wariantem. Gniazda do typu B może występować w kilku postaciach. Wtyki i Gniazda typu A i B są najczęściej stosowane w Ameryce Północnej i Środkowej i Północnej Ameryce Południowej, w Japonii (przeważający typ A ), Tajwan i Filipiny.

gniazdo B

Gniazdo typu C – typ wtyczki C składa się z dwóch punktów (tj. Europlug ) o średnicy 4 mm (typ CEE 16/07) lub 4,8 mm (typ CEE 7/17). Wtyczkę typu C stosuje się do urządzeń, które są podwójnie izolowane. Wtyczka ta może być również stosowany w gniazdach typu E, F, H (nowsza wersja), J, K i L (wąska wersja). Korki te mają różne kształty w zależności od typu – płaski sześciokąt (maks. Prąd 2,5 A) lub okrągły kształt  (maks. 16 A) Wtyczki te poza Wielką Brytanią i Irlandią stosowane są w całej Europie.

gniazdo c

Wtyk typu E (czyli typu francuskiego.) – składają się z dwóch bolcy oraz fazą między przewodem neutralnym i bolcem uziemienia. Normalnie, w widoku z przodu, przewód fazowy jest po lewej stronie a przewodu neutralny na prawo.

E

Wtyczka F typu (np. niemiecki typu “Schuko”), jedyną różnicą w porównaniu z powyższą wtyczką jest zastąpienie otworów  masy parą pasków uziemiających (klipami) powyżej i poniżej wtyczki. Wtyczki te są powszechne w Europie i Afryce, ale także w niektórych częściach Azji. Można spotkać też hybrydę wtyczki E i F i to w dużej części Europy, gzie większość urządzeń, które wymagają uziemienia, wyposażone są w wtyczkę łączoną E i F. Wtyczka ma dwa bolce o średnicy 4,8 mm okrągły mm i otwór uziemienie boczne – klipowe.

F E-F

Gniazdo typu G – typ wtyczki G składa się z trzech kołków. Kołki mają prostokątny przekrój poprzeczny. Wielkość fazowy, wymiary 4×6,35 mm i 4×8 mm uziemienia. Korki mają większy rozmiar niż Inn typy gniazd. Gniazdo typu G często zawiera przewód fazowy. Gniazda te mają również ochronę przed wprowadzeniem ciał obcych. Stosowanie na Półwyspie Arabskim, Indii, Malezji, Sri Lanki i niektórych krajach afrykańskich (byłych kolonii brytyjskich).

G

Gniazdo typu H –  rodzaj jest często określany jako “izraelski modelu”. Jest on stosowany wyłącznie na terytorium Izraela i Autonomii Palestyńskiej (Gazy i na Zachodnim Brzegu). Istnieją dwa warianty: starszy składa się z trzech płaskich kołków rozmieszczonych w kształcie litery Y, nowy wariant, który jest najczęściej używany składa się z  okrągłych kołków, które są umieszczone w tym samym miejscu co poprzedniej wersji. Nowsze gniazda są przystosowane do stosowania obu wariantów.

H_plug

Gniazdo typu I – wtyczka typu I, składa się z trzech kołków płaskich o szerokości 6,5 mm. Kołek uziemiający jest centralnie położony i ma długość około 20 mm. Fazowy i neutralny kołek ma długość 18 mm i tworzą między sobą kąt 60 °. Montaż gniazd zmienia się w zależności od kraju – w Australii i krajach sąsiadujących z gniazdka usytułowane są 2 otworami do ziemi, a na górze jest gniazdo uziemienia. Ten rodzaj stosowany jest w Chinach, Urugwaju i Australii.

I

 

Gniazdo typu J – używane wyłącznie w Szwajcarii i Liechtensteinie. Wtyczka ta jest zbliżona do typu wtyków C, ale składa się z trzech kołków.

J

 

Gniazdo typu K – wtykowe tworzą trzy piny, dwa z nich są okrągłe a trzeci jest półokrągłe (masa). Zazwyczaj tego typu gniazda jest zamontowane na ścianie tak, że otwór uziemienia jest na dole, fazę jest na lewo a zero na prawo. Odstęp pomiędzy fazą a przewodem neutralnym jest taka sama jak w typie C, E (19 mm). Te gniazda można spotkać w Grenlandii i Danii.

K

Gniazdo typu L – wtyki typu L są podobne do naszego typu C, ale również zawierają środkowy bolec uziemienia. Istnieją dwa warianty tych wtyczek o różnych rozstawach zewnętrznych słupków, 19 i rozstaw zewnętrzny  24 mm.

L

Gniazdo typu M jest podobne do typu D. Są to tak zwane Stare British Standard, które w Wielkiej Brytanii ma kołek uziemienia o średnicy 8,7 mm, i dwa mniejsze bolce o średnicy sworznia 7 mm. Typ M przeznaczony jest do poboru prądu do 15 A. Spotykani głównie w RPA, Namibii i niektórych krajach sąsiednich.

Gniazdo M

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s