Oszczędzamy 50 złotych rocznie

O zmianie żarówek na nowsze, lepsze, bardziej oszczędne można pisać wiele, dlatego sprawdźmy czy faktycznie zmiana w oświetleniu może przynieść 50 zł oszczędności w skali roku?

Którą żarówkę wymienić?

Przez jaki czas świecie nasza żarówka, żarówka świeci cztery godziny dziennie i to możemy jedynie założyć. Ci co chcą robić wyliczenia mogą pokusić się o dokładnie odmierzanie czas pracy oświetlenia w każdym pomieszczeniu. Czas pracy jest też różny w zależności od pory roku. Tradycyjną żarówkę 60 W zastępujemy światłem LED o sile 600 lumenów (10 W). Taka zmiana to różnica50 W i to bez straty w mocy oświetlenia. Co dalej, 50 W oszczędności energii wystarczy pomnożyć przez 4 godziny dziennej pracy orz okres roku czyli 365 dni. Co wychodzi, otóż na wymianie żarówki, której praca trwałaby 1460 godzin w roku, oszczędzasz 73 000 W (czyli 73 kW). Tę liczbę wystarczy pomnożyć przez cenę 1 kWh energii brutto, która w zależności od opłat dystrybucyjnych taryfy i cennika może być wyższa niż  60 groszy brutto za kWh. Jak wychodzi z obliczeń, oszczędzamy 44 złote, im więcej sztucznego światła używamy tym większe są nasz oszczędności.

Żarówki o małej mocy też opłaca się zmienić

W pomieszczeniach, w których światło żarówki nie musi być moce wymiana moczy z 40 W na oświetlenie LED o wartości 400 lumenów (7 W) także przekłuje się na oszczędności. Rocznie będzie to około 35 zł rocznie. Za to wymiana 25 W żarówki na LED (4 W) o wartości 200 lumenów da nam 22 zł oszczędności. Podsumowując będzie to więcej niż 90 złotych oszczędności

Zakup LED-ów droższy, ale opłacalny

Zmniejszenie mocy faktycznie pomaga osiągnąć oszczędności, jednak wymiana żarówek, chociaż możliwa z dnia na dzień to pociąga za sobą i koszty. Zakup żarówek LED to spory wydatek, jedna sztuka może kosztować nawet 17 złotych, przy kilkunastu żarówkach powyższe oszczędności przekształcają się w stratę. Chociaż żarówki chwalone są za wytrzymałość to walor ten nie zawsze przekonuje do zmiany oświetlenia. Ten kto chociaż raz wymienił świetlenie, wie ile z tym zachodu. Nowe żarówki nie wybiera się na zasadzie mocy, ale ilości dawanego światła jego barwy jaki i współczynnika IRC. Wszystko po to aby żarówka nie zniekształcała kolorów i nie męczyła swoim światłem użytkowników. Aby osiągnąć zysk na wymianie trzeba zainwestować, dopiero dalsze używanie LEDów będzie już tylko czystym zyskiem i wsparciem dla domowego budżetu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s