Opłaty dystrybucyjne

Za co płacisz kiedy regulujesz płatności za prąd? Okazuje się, że pokrycie kosztów zużycia to tyko część naszych rachunków za prąd. Opłat dystrybucyjnych nie da się uniknąć, nie zmienią tez wysokości po zmianie sprzedawcy energii

Opłata przejściowa

Obsługa systemu elektroenergetycznego wymaga nagładów, opłata pobierana od odbiorców ma więc to rekompensować.  Opłata ta zawsze pojawi się na naszym rachunku, jej wysokość zależy od taryfy jak i naszego rocznego zużycia energii. Taryfy dystrybutorów wprowadzają rozdzielnie  wielkości zużycia  na trzy progi: poniżej 500 kWh/rok, od 500 kWh do 1200 kWh/rok oraz powyżej 1200 kWh/rok.

Opłata stała za przesył (opłata dystrybucyjna stała)

Opłata stała, bo ponoszona co miesiąc, rekompensuje koszty ponoszone przez OSD głównie koszt przesyłu. Zależna jest od charakteru poboru energii (od liczby faz) i wielkości naszego zapotrzebowania na moc ustaloną przed zawarciem umowy (tzw. moc umowną).

Opłata jakościowa

Wpływa na konto dystrybutora, środki te mają równoważyć koszty związane z równowagą w systemie elektroenergetycznym. Wysokość opłaty zależna jest od  zużycia.

Opłata przesyłowa

Kolejna opłata sieciowa inaczej nazywana opłatą dystrybucyjną zmienną czy też opłatą przesyłową zmienną.  Według ustawy rekompensuje  wszelkie koszty  związane z utrzymaniem i modernizacją sieci przesyłowych. Zły stan techniczny urządzeń przesyłowych jest przyczyną tego, że odbiorcy, płacą też za prąd, który do nich nie dociera a ucieka w powietrze.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s