Odnawialne źródła energii

Siła wody znana i wykorzystywana była już czasach starożytnych. Pływ rzeki napędzał młyn, ciepłe promienie słoneczne suszyły owoce i korzenie. Naturalne źródła okazywały się tanie i podatne na działanie człowieka. Dziś, bez odnawialnych źródeł grozić nam będzie katastrofa ekologiczna.

OZE – odnawialne źródła energii

Mówiąc o odnawialnych źródłach energii na myśli mamy siłę wiatru, ciepła promieni słonecznych, energię geotermalną, energię  pływów, czy energię z biomasy i biopaliw. Obecne jak prościej zagospodarować energię wiatru i energię słoneczną, obecnie prąd ze słońca jest alternatywą dla obecnego, konwencjonalnego systemu energetycznego.

Energia słoneczna ,czyli ciepło padający promieni słonecznych. Specjalne technologie przetwarzające energię słoneczną na energię elektryczną.

Instalacja fotowoltaiczna, to bezpośredni sposób pozyskiwania energii ze Słońca. Przekształca się ją w prąd za pomocą ogniw fotowoltaicznych które pod wpływem efektu fotoelektrycznego wchłaniają promieniowani. Ten zabieg sprawia, że w wnętrzu instalacji tworzą się elektrony i fotony. W skład tych ogniw słonecznych wchodzą metale półprzewodnikowe, takie jak krzem i arsen galu.

Kolektory słoneczne, nie tworzą energii elektrycznej, przekazują jedynie zgromadzone ciepło. Temperatura wykorzystywana jest do gotowania, uzyskania ciepłej wody, ogrzewania pomieszczeń.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s