Proces zmiany sprzedawcy prądu

Sprzedawcy mówią, że będzie taniej, za to media obliczają, że jest inaczej pisząc o oszustach, którzy chcą wyłudzić podpis pod nierentowną umową. Jak jest prawda o zmianie sprzedawcy energii?

 

Etap 1 Dokonujemy wyboru nowego sprzedawcy.

1. Można samodzielnie przewertować oferty kilkuset dostawców w Polsce i ten sposób okazuje się najlepszym. Cenniki zwykle pojawiają się na stronie sprzedawcy, aby uzyskać aktualne oferty można też zadzwonić na infolinię danego sprzedawcy. Analiza ofert, porównanie nie tylko cen za kilowatogodzinę, ale także dodatkowych opłat jakie wprowadza sprzedawca.

2. Można skorzystać też z pomocy rzetelnej porównywarki cen prądu. Korzystając z takiego mechanizmu samo porównanie ofert nie pociąga za sobą żadnych kosztów. Nikt nie możne wymusić na nas podpisania umowy. Nie zaszkodzi więc sprawdzić jak wygląda porównanie i czy korzystając z systemu partnerskiego zaoszczędzi więcej.

 

Etap 2 Zawieramy umowę sprzedaży

Umowę sprzedaży energii można zawrzeć na wiele sposobów, powszechne są sposoby korespondencyjne, kiedy to umowa przyjeżdża do nas kurierem. Najlepiej jednak jak przedstawiciel prześle nam umowę na internetową skrzynkę pocztową, możemy się dokładnie z nią zapoznać i dopiero podpisać. Należy unikać ryzyka nieświadomego podpisania umowy, jeśli ktoś przedstawia się za przedstawiciela naszego dotychczasowego sprzedawcy wylegitymujmy go, nie wierzmy w oferty, które trwają tylko chwilę i mamy pięć minut na zastanowienie się.

 

Etap 3 Nowy sprzedawca, dopełnia wszelkich formalności

Sprzedawca, jakiego wybraliśmy dokonuje wszelkich formalności związanych ze zmianą. Działa na podstawie upoważnienia, jakiego mu udzieliliśmy.  Po pierwsze wypowiada starą umowę sprzedaży, oczywiście jeśli mielimy podpisaną tzw. lojalkę nie ominą nas koszty za niedotrzymanie warunków umowy, dlatego lepiej na to uważać. Następnie w naszym imieniu zawiera umowę z OSD i zgłasza nową umowę sprzedaży do realizacji. Wcześniej wypowiedzieliśmy umowę kompleksową, łącząca dwie usługi, dlatego zachodzi konieczność zawarcia nowej umowy. Cały proces rejestracji powinien trwać kilka dni.

 

Etap 4 OSD weryfikuje

OSD czyli operator systemu dystrybucyjnego, przeprowadza weryfikację nowo podpisanej umowy co trwa zwykle 20 dni. Następnie w ciągu 5 dni dystrybutor musi dokonać odczytu urządzenia pomiarowego abyśmy mogli rozliczyć się ze starym sprzedawcą. Konieczność zmiany urządzenia pomiarowego zachodzi bardzo rzadko, jest to koszt dystrybutora, chyba, że zmiany dokonuje odbiorca firmowy, wówczas koszt wymiany licznika pokrywa w całości.

 

Etap 6 Rozliczenie

Stary sprzedawca przygotowuje ostatnie rozliczenie, ale prąd płynie już od nowego tańszego dostawcy. Teraz można cieszyć się niższymi rachunkami za prąd.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s