Problemy z klimatem – Jak je rozwiązać?

Świat ma problem z pozyskiwaniem energii. Podaż głównego źródła energii, oleju, ropy stopniowo ulega wyczerpaniu. Korzystanie z ropy naftowej, węgla i innych kopalnych źródeł energii jest przyczyną zanieczyszczania planety i powstania gazów cieplarnianych, które zatrzymują ciepło promieni słonecznych i to w niebezpiecznym dla nas stopniu.

Inwestycje w OZE?

Najbardziej alternatywne źródła energii mogą być  problemem dla środowiska naturalnego. Niektóre z nich zajmują rozległe obszary ziemi, jak produkcja biopaliw, rozległych instalacji ogniw słonecznych i wiatraków. Szerokie zastosowanie pól uprawnych do produkcji biodiesla, metanolu, etanolu lub innych biopaliw może doprowadzić do chronicznego głodu, a to spowoduje katastrofę. Inne źródła, takie jak elektrownie jądrowe niszczą środowisko to na rozległych obszarach, mogą też potencjalnie zabić miliony ludzi. Wycieki odpadów jądrowych mogą dać taki sam efekt. Ale energia jądrowa jest bardzo czysta, oczywiście, jeśli wszystko pójdzie dobrze.

Nie ma więc łatwego i eleganckiego rozwiązania tego problemu, zawsze istnieją polityczne, ekologiczne i techniczne problemy. Dlatego stawia się na sprytne połączenie różnych środków pozyskiwania energii, zw. dywersyfikację.

Jeżeli jest to tylko możliwe, trzeba korzystać z silników, technologii i logistyki, które wykorzystują energię w jak najskuteczniejszy sposób, zapewniają wysoką efektywność energetyczną. Należy również zaprzestać używania energii na działania, które nie powodują jakiejkolwiek dodatkowej niewygody.

Wykorzystanie energii słonecznej do pozyskania energii elektrycznej jest jedynie częścią rozwiązania. Teoretycznie każdy dach i ściana zewnętrzna na świecie może być pokryta ogniwami słonecznymi, niestety, i tak generacja prądu byłaby niewystarczająca, zwłaszcza dla sektora biznesowego. Nieużytki, mogą być również używane do montażu dużych zakładów ogniw słonecznych. Istnieje jednak pewien szkopuł, nie montuje się paneli ogniw słonecznych tam gdzie pobór energii może zostać zakłócony, obszary cieniste czy z dużą ilością opadów.

Elektrownie wodne czy energia geotermalna

Znacznie więcej energii elektrycznej może być wytwarzana przez wiatraki, jednak wraca ten sam problem, nie można ustawić ich na żyznych glebach, a nieużytki nie nadają się jako miejsce mające wietrzny potencjał. W wielu obszarach fale morskie lub strumienie odpływu wody mogą być wykorzystane do produkcji energii elektrycznej w komercyjnie ekonomiczny sposób, ale znowu pojawia się pytanie, jak daleko można się posunąć w tworzeniu elektrowni pływów morskich, aby niszczyć środowisko.

Elektrownie wodne wykorzystujące naturalny spadek wody od wysokiej do niskiej obszarach dawna głównym źródłem energii elektrycznej, a wiele istniejących instalacjach może być bardziej efektywne. W pewnym stopniu nowe rośliny mogą być również zbudowany, ale istnieje granica również na tej technologii, zanim wpływ na środowisko jest zbyt ciężki.

Wiele krajów posiada specjalne naturalne zasoby energii, które nadają się do łatwej eksploatacji. Energia geotermalna jest jednym z nich. Islandia jest liderem wykorzystania ciepła geotermalnego bezpośrednio do ogrzewania lub do produkcji energii elektrycznej. Technologia ta może być prawdopodobnie przedłużone do stosowania w miejscach, gdzie ciepło geotermalne jest nieco bardziej ukryty, ale wciąż blisko powierzchni. Pompy ciepła są urządzeniami wykorzystującymi technologię odwróconej lodówki do przenoszenia ciepła ze środowiska zewnętrznego do wnętrza budynku. Ciepło może być następnie wykorzystane do ogrzewania budynku lub innych aplikacji. Pompy ciepła potrzebują energii elektrycznej do pracy, ale wydobyć więcej energii z zewnątrz ziemi. Szersze wykorzystanie pomp ciepła może dać dużą ilość energii potrzebnej do ogrzewania. Ciepło wody może być również wykorzystane do powstania pary, która napędza łopatki tak jak dzieje się to w elektrowniach konwencjonalnych

Zagrożenia dla nas i dla Ziemi

Większość alternatywnych źródeł energii wytwarzania energii elektrycznej, nie zawsze jest możliwa do bezpośredniego użycia. Elektrownie jądrowe, czy pozyskiwanie energii z żywiołów niesie ryzyko dla człowieka i ekosystemu. Trudno znaleźć zloty środek aby zapewnić stu procentowe zapotrzebowanie na energię, które nie będzie miało negatywnych skutków w postaci wysokich cen kWh, czy zagrożeń życia.

Advertisements

One thought on “Problemy z klimatem – Jak je rozwiązać?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s